Strona główna
  preparaty dla gołębi

Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla zapytania: preparaty dla gołębi

Temat: katar kurzy
Jakieś 2 tygodnie kupiłem 2 kurki białoczuba. Po 2 dniach pobytu zauważyłem ze zaczęły kichać. Byłem u weterynarza (u mnie weterynarze nie specjalizują się w chorobach kur tylko konie albo krowy) dał mi jakiś preparat dla gołębi i kazał im go dawać cały czas (preparat nazywa się BIOMOX kazał mi go dawać jedną małą łyżeczkę na 2 litry wody). Ale dzisiaj zauważyłem że zaczęły mi kichać inne kurczaki. Co mam robić ????POMOCY

P.S. Narazie nic nie zdechło.Temat: Insectin-proszek
Insectin

Skład
Permethrin cis/trans (25/75) - 10 mg
Talcum ad 1 g

Właściwości
Preparat o działaniu insektobójczym i repelentnym do stosowania zewnętrznego u psów, kotów i gołębi. Zawarta w preparacie permetryna oddziałuje kontaktowo na zwalczane pasożyty powodując porażenie ich centralnego i obwodowego układu nerwowego, natomiast w organizmach zwierząt stałocieplnych ulega szybkiemu rozpadowi do mało toksycznych metabolitów wykazując niską toksyczność dla ptaków i ssaków.

Wskazania
Preparat stosuje się do zwalczania ektopasożytów:
- występujących u psów (pchły, kleszcze)
- występujących u kotów (pchły)
- występujących u gołębi (wszoły, obrzeżki)

Przeciwskazania
Nie stosować u szczeniąt i kociąt poniżej 12 tygodnia życia, u gołębi poniżej 1 miesiąca życia, a także u samic karmiących.

Dawkowanie i podawanie
Przed użyciem delikatnie wstrząsnąć opakowaniem. Posypać proszkiem powłokę rozchylając sierść i pióra, tak aby preparat dotarł do skóry.
Unikać sypania proszku w okolicach oczu !
Zabieg należy powtórzyć po 2 - 3 tygodniach.
Po przeprowadzeniu każdego zabiegu należy wymienić posłanie zwierzęcia, a nowe legowisko posypać niewielką ilością preparatu; w przypadku stosowania dla gołębi opylać kojce. Opakowanie 100 g preparatu wystarcza do przeprowadzenia:
- 6 zabiegów u psów o ciężarze 10 - 15 kg
- 10 do 15 zabiegów u kotów
- 20 do 30 zabiegów u szczeniąt i kociąt
- 50 do 100 zabiegów u gołębi
Zabieg powinien być wykonywany poza pomieszczeniem mieszkalnym.

Karencja
Nie stosować u gołębi konsumpcyjnych.

Temat: Trichonidazol.
Skład: 1g zawiera: 60 mg ronidazolu.

Właściwości: Składnikiem czynnym jest ronidazol, chemioterapeutyk z grupy nitromidazoli.
Działa silnie pierwotniakobójczo na rzęsistki oraz bakteriobójczo na beztlenowce.

Wskazania: Preparat stosuje się w leczeniu i profilaktyce trichomonadozy gołębi zwanej potocznie „żółtym guzkiem” lub „grzybkiem”.

Przeciwwskazania: Nie stosować u gołębi przeznaczonych do konsumpcji.

Działania niepożądane: Nie stwierdzono.

Dawkowanie i stosowanie: Preparat stosuje się po rozpuszczeniu w wodzie do picia, przy założeniu, że 20 gołębi wypija przeciętnie 1 litr wody dziennie.
Profilaktycznie: 1 g na 1 litr wody do picia przez 7 dni,
Leczniczo: 1 g na 1 litr wody do picia przez 9 dni.
Zaleca się profilaktyczne stosowanie preparatu w następujących przypadkach:
- na 3 tygodnie przed łączeniem par,
- w połowie okresu wylęgowego,
- przed sezonem lotów gołębi pocztowych,
- po zakończeniu lotów gołębi pocztowych.

Warunki przechowywania: Przechowywać w temperaturze do 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Trwałość: 2 lata od daty produkcji.

Ostrzeżenia: Ostrożnie stosować w okresie upałów - możliwe przedawkowanie.

Opakowania: Pojemniki po 20 g z miarką dozującą po 1,0 g lub saszetki po 3g - pudełko 8 saszetek.
Temat: Golabek nowym domownikiem?

asikaz patrząc na zdjęcie gołąbka musze stwierdzić że wygląda on na okaz zdrowia ,to że ptaszek kicha wcale nie musi świadczyc o chorobie To tak jak u ludzi ,kichanie nie zawsze świadczy o katarze, mam gołębie i to jest zupełnie normalne że one kichaja i się drapia jak je cos w nosie zaswędzi W przypadku mukowiscydozy Twój gołąbek miałby spory wyciek z nosa i na pewno nie wygladalby tak ladnie jak na zdjeciu Co do ziewania to tez jest zupelnie naturalne ze one tak wykrzywiaja głowke Co mozesz zrobic aby nie zachorowal na katar i inne grozne choroby?Zaszczep go sa 2 szczepionki a koszt jednej to 1zl z groszami i dziala caly rok ,przedtem trzeba go odrobaczyc i po okolo 2-3 tyg ponowic odrobaczanie Na internecie jest wiele stron o gołębiach na ktorych mozesz poczytac o roznych preparatach i szczepionkach dla golebi Ja tez mam w domu poszkodowanego golebia co nie lata (nie licząc tych co mam na działce ) i jest kochany i zawsze mi ładnie tanczy jak do niego mowie A tak swoja drogą Twoj gołąbek wygląda na kobiete Pozdrawiam i zycze powodzonkaTemat: Golabek nowym domownikiem?
asikaz patrząc na zdjęcie gołąbka musze stwierdzić że wygląda on na okaz zdrowia ,to że ptaszek kicha wcale nie musi świadczyc o chorobie To tak jak u ludzi ,kichanie nie zawsze świadczy o katarze, mam gołębie i to jest zupełnie normalne że one kichaja i się drapia jak je cos w nosie zaswędzi W przypadku mukowiscydozy Twój gołąbek miałby spory wyciek z nosa i na pewno nie wygladalby tak ladnie jak na zdjeciu Co do ziewania to tez jest zupelnie naturalne ze one tak wykrzywiaja głowke Co mozesz zrobic aby nie zachorowal na katar i inne grozne choroby?Zaszczep go sa 2 szczepionki a koszt jednej to 1zl z groszami i dziala caly rok ,przedtem trzeba go odrobaczyc i po okolo 2-3 tyg ponowic odrobaczanie Na internecie jest wiele stron o gołębiach na ktorych mozesz poczytac o roznych preparatach i szczepionkach dla golebi Ja tez mam w domu poszkodowanego golebia co nie lata (nie licząc tych co mam na działce ) i jest kochany i zawsze mi ładnie tanczy jak do niego mowie A tak swoja drogą Twoj gołąbek wygląda na kobiete Pozdrawiam i zycze powodzonkaTemat: Pytanie w sprawie pewnego preparatu
Witam. Jak kupowałem kanarka gdzieś rok temu to dostałem od hodowcy taki preparat Biosupervit Sol. Co myślicie o tym preparacie ?? Spróbować to podać. Tylko inno wyczytałem, że to dla gołębi. Jakie wy macie na ten temat zdanie ?? Strasznie dużo witamin ma ten preparat

Skład:
Witamina A
Witamina D3
Witamina E
Witamina B1
Witamina B2
Witamina B3
Witamina B5
Witamina B6
Witamina B12
Witamina H
Witamina K3
Kwas foliowy
Chlorek magnezowy
Chlorek kobaltu
Siarczan miedzi
Siarczan cynku
Siarczan manganu
Chlorek choliny
Metionina
Lizyna
Walina
Izoleucyna
Leucyna
Seryna
Glicyna
Histydyna
Arginina
Treonina
Alanina
Prolina
Tyrozyna
Hydroxylizyna
Fenyloalanina
Kwas asparaginowy
Kwas glutaminowy
Hydroxyprolina
Inozytol
Vehiculum ad

Może już oto się kiedyś pytałem na starym forum :) ale pytanie można powtórzyc na tym :) Może ktoś używa to.Temat: Gołąb pocztowy (bezwładne nogi i skrzydła)
Niestety zakażenie salmonellą jest jak najbardziej prawdopodobne.U młodych gołębii ma ona z reguły gwałtowny przebieg i to niestety z dużą śmiertelnością.Nie znaczy to,że nie możemy próbować gołębiowi pomóc.Koniecznie trzeba mu podawać antybiotyk o nazwie enrofloxacyna 40mg/kg 1 raz dziennie do dzioba (musicie go kupić u lekarza weterynarii,zważcie gołębia to lekarz wyliczy wam ilość leku w zalezności od tego, jaki preparat enrofloxacyny będzie posiadał) min 5-7 dni.Pamiętajcie też żeby gołębia dokarmiać i ew dogrzewać.
Salmonellą od gołębii raczej nie powinnyście się zarazić, co nie zmienia faktu,że zakładanie rękawiczek i mycie rąk jest jak najbardziej wskazane.
Temat: Ciężkie choroby u drobiu
Jeden z preparatów jaki stosuje profilaktycznie. Jest też mięta

PŁYNNY ZIOŁOWY DODATEK DLA GOŁĘBI

Wskazania:
Profilaktyka chronicznych stanów zapalnych układu oddechowego, biegunki na tle adenowirozy, paramyksowirozy. W okresie letnich upałów poprawia komfort oddychania (zianie ptaków).

Działanie:
Stosuje się u gołębi we wszystkich sytuacjach zagrożeń oddechowych (duszność, kichanie, katar). Wyciągi ziołowe zawierają wiele czynnych substancji, w tym związki o charakterze antyoksydacyjnym i antyseptycznym. Obecność ich zapobiega rozwojowi procesów zapalnych w układzie oddechowym i przewodzie pokarmowym. Działa ściągająco na nabłonek przewodu pokarmowego, zapobiega to wchłanianiu się toksyn a jednocześnie stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Obecność witaminy C i mikroelementów przyczynia się do prawidłowego rozwoju i poprawia odporność organizmu.

Skład:
Wyciąg z eukaliptusa, wyciąg z igliwia sosny, wyciągi z ziół rozmarynu, mięty pieprzowej, tymianku, szałwi, majeranku, bazyli, czombru ogrodowego, witamina C 1000 mg, mangan 30 mg, jodek potasu 10 mg.

Sposób użycia:
Preparat rozpuścić w wodzie do picia w ilości 15 ml (1 nakrętka) na 1 litr lub 1 kg ziarna. Profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu. Leczniczo podawać przez 3-5 dni.

Przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.Temat: Zdrowie gołębi
Witam Panie Jurku.Pana gołebie mają swietne warunki do rozmnażania się.
Sądzę, że przyczyną niepłodności samiczki mogą być zaburzenia hormonalne lub przebyte zapalenie jajnika. W pierwszym przypadku postepowanie może być dwojakie.Pirwsza metoda to izolacja samicy na 10 dni w przyciemnionym pomieszczeniu nastepnie przenosimy ją do ciepłej i jasnej celi. W dawce pokarmowej podajemy około10% skiełkowanego zboża, a w wodzie do picia duże dewki witaminy E i selen. Pp 7-10 dniach łączymy w pare. Drugi sposób to podanie hormonow.Jako pierwszy podajemy preparat o nazwie Receptal, a po 7 dniach np. Foligon.Samica cały czas pozostaje w parze. W wodzia podajemy wit E,A i selen.Gorzej jeżeli w wyniku zapalenia jajnika doszło do zwyrodnienia wówczas niepłodność jest trwała. Pozdrawiam J.J.Temat: KONTROLE W SEZONIE LOTOWYM
Ja uważam, że najważniejszą kontrolą powinna być kontrola antydopingowa w Polsce i wszystko się wyjaśni w 99%.Hodowca po przyłapaniu na dopingu powinien być zawieszony dożywotnio w lotowaniu.
Powinien być zakaz stosowania preparatów dopingowych przez hodowców oraz zakaz sprzedaży lekarstw itp przez tzw "sklepy wszystko dla gołębi"
Uważam,że od zdrowia naszych gołębi są weterynarze i oni posiadają wymagane wykształcenie i doświadczenie. Na zachodzie jakoś potrafią zrobić takie kontrole antydopingowe tylko u nas nikt się za to nie bierze. I Polska niby jest w UE chyba tylko na papierze.
Temat: Baycox

Przy założeniu, że 20 gołębi wypija przeciętnie 1 litr wody dziennie należy rozpuścić 5 ml w 1 l wody umożliwiając ptakom stały dostęp tj. przez 24 godziny na dobę lub 12 ml w 1 l wody dostępne przez 8 godzin dziennie, tak aby dawka toltrazurilu nie była niższa niż 20 mg/kg m.c.
Zalecaną dawkę można podać jednorazowo sondą do wola, po rozcieńczeniu wodą w proporcji
1 część leku na 2-3 części wody.
<< uważajcie na dawki, podobno ktoś stracił przez to całe stado gołębi, ta dawka to błąd w ulotce, postaram się jeszcze dziś napisać jak zalecają podawać ten preparat Drobnej Egzotyce - ludzie z firmy BAYER oraz Pan Kruszewicz osobiście się z nimi kontaktowałem w tej sprawie.Temat: Pytanie do dr Jarka
Proszę o informację:

Byłam u weterynarza i mój kot dostał od niego mepatar 20 % w granulkach dawkowanie 1/2 łyżeczki, ale po przeczytaniu informacji na opakowaniu nie jestem pewna czy mam to kotu podać ponieważ ten preparat jest przeznaczony dla bydła, świń, drobiu i gołębi, czy podając go kotu można się liczyć z jakimiś skutkami ubocznymi a może zrezygnować i nie podawać kotu tego leku.
2. pytanie po jakim czasie można podać drugi raz preparat PRATEL poważnie zarobaczonemu kociakowi?
Za odpowiedź dziękujęTemat: Psychika uwięzionej kury.
Temat wbrew pozorom nie jest błahy. Moj Tata hoduje gołębie pocztowe i już od 2 tygodni jego ptaszyska siedzą zamknięte w wolierze i to pod strażą. Biada obcemu gołębiowi, który zbliży się na odległość strzału z wiatrówki. Może liczyć tylko na skromny kurchanik pod płotem. Dokładnie się nie orientuję, ale praktycznie co roku w okresie najintensywniejszych migracji dzikiego ptactwa gołębiarze stosują specjalne środki ostrożności dla swoich pupili (izolacja, szczepienia, witaminowe preparaty wzmacniające i podnoszące odporność.)Temat: Co podawać podczas pierzenia ?

Co trzeba podawać gołębiom w okresie pierzenia.Jakie Srodki podawać.Czy należy przeprowadzić jakąś kyrację.proszę podać przykładowy sposób karmienia. Organizm gołębia jak się pierzy jest obciążony,więc nie ma jakiś "złotych środków".Raz w miesiącu możesz przeprowadzić im kurację Ronidazolem 10%.Podawaj im dobrą karmę pierzeniową i karm do woli,czyli cały czas pełny karmnik.Do tego możesz im podawać preparaty mutliwitaminowe oraz herbatki pierzeniowe.Dobry lot!Temat: DEZYNFEKCJA w hodowli gołębi
witam
chciałam nawiązać do problemu który pewnie niektórych z was męczy..
jakie środki wybrać aby zapobiec chorobom u gołębi..
moge coś polecić sprawdzone:)
tzn. jest taki środek Fumagrar i Fumicide.
i teraz tak w skrócie Fumagrar to preparat który jest bakteriobójczy i grzybobójczy:)
a Fumicide owadobójczy, zwalcza wszelkie insekty oraz robactwo...
gorąco polecam są to śrotki sprawdzone:)
pozdrawiamTemat: GARŁACZ POMORSKI
To ten sam środek. Można go stosować u ptaków, np gołębi, dawka 1ml/1l.wody, można stosować także zewnętrznie w celu pozbycia się pasożytów skórnych i piórojadów, dajemy wtedy jedną kroplę preparatu pod skrzydło i to załatwia pasożyty na okres do 6 miesięcy.W dawce do picia również działa na pasożyty zewnętrzne, jednak dokładnie sposobu działania nie opiszę, bo nie jestem specem od weterynarii. Iwermektynę polecił jakiś czas temu na innym forum gołębiarskim jeden z najlepszych w kraju autorytetów w dziedzinie chorób gołębi. Stosuję ją od zeszłego roku, wielu kolegów również i na razie działa jak należy, o skutkach ubocznych też nic nie słychać. Niektórzy weterynarze są nastawieni sceptycznie do stosowania tego środka u ptaków, ja jednak wierzę fachowcowi, który go polecił bo to nie tylko naukowiec ale i ceniony hodowca.[/list]Temat: Zanęty

4250szt ??????????? toż to rekord świata Mnie nawet tyle ukleji nie udalo się złowić.

No to małe lub duże sprostowanie chodzi mi o oczywiście punkty za te moje płotki No przynajmniej J-Jarek o ile się nie myle wierzy we mnie


a mianowicie, można takie kupić w zwykłym wędkarskim w małym mieście? czy trzeba zdać sie na siebie i iść do zaprzyjaźnionego gołębnika? w jakiej postaci mają być te kupki, i ile?


Może czasem być w Pułtusku w jakimś sklepie, nie wiem Ale jak to kosztuje 7zł... to juz lepej rób jak mówisz. Ja tak robie i jakos sie łowi to co pisali np. katalogu zanęt M.V.D.E "Odchody wysokich ras gołębi i wysokiej jakośći karm dla nich" BUHAHAHAHA To mnie rozbroiło Nasze polskie płotki muszą żreć polskie gówno gołębie

P.S. Dylan na zawody zawsze syp ten preparat bo na narwi jest bardzo dobry, tak słyszałem od zaprzyjaźnionych wędkarzy

I jeszcze jedno nie śmiejcie się ze mnie że jestem gówno-zbieraczem Ja to robie tak że wpuszcza mnie gołębiarz i z podestu zdrapuje szpachelką gówienka odrazu 3 kg NIE ŚMIAĆ SIĘ

Temat: Poszkodowane jerzyki, pomoc, porady.
Hmmmm...mijają już dwa tygodnie jak ptaszek jest u mnie a lotka coś niezbyt chce odrastać Na dodatek prawa nóżka jest chora,tzn byłam u weterynarza i ten stwierdził że nic nie zagraża jerzykowi ale choć łapką rusza to nie chwyta nią i podobno nic nie da się zrobić. Skoro jednak większość życia ptaki te spędzają w locie może nie będzie mu to przeszkadzało. Wciąż najbardziej martwi mnie lotka bo we wterorek powinien juz odlecieć. Nie wiem co teraz zrobić...może kupić mu jakiś preparat dla ptaków na pierzenie???? co robić? Czytałam,że " u niektórych gatunków stare pióra wypadają stopniowo, tak że ptak zachowuje pełną zdolność lotu. Tego typu proces występuje u ptaków o wybitnych zdolnościach lotnych, np. u drapieżnych, gołębi, śpiewających, jerzyków i jaskółek." Boje się,że jak go wypuszcze on znowu gdzieś spadnie,tak jak przy pierwszych próbach, a jeśli spadnie gdzieś dalej moge tego nie zobaczyć i biedak już nie będzie miał szans. Wydaje mi się, że zanim go znalazłam musiał uderzyć gdzieś prawym bokiem w mur lub drzewo bo nie dośc że brakuje tej 3 lotki to dwie pierwsze i 4 są "potargane" i w jednym miejscu jakby "wgniecione". Czytałam w istrukcji pielęgnacji jerzyków o pewnym zabiegu wrzątkiem,brzmi to bardzo drastycznie więc mam olbrzymie obawy, choć testowałam go na znalezionym piórku gołębia i w sumie podziałało. może więc te wdniecenia psują profil skrzydła to jest powodem jego nieudanych lotów....Temat: Jak odszukać właściciela obrączkowanego gołębia
Jolka witaj

Najprościej bedzie jesli zadzwonisz do Związku Hodowców Gołębi. Podpowiedzą Ci jak szukac właćiciela gołąbka. Nie wiem jakie to insekty, ale dobrze by było zastosować Insectin - jest to preparat zwalczający insekty u ptaków. Koniecznie daj gołabkowi pić, najlepiej wodę z glukozą. Dobrze by było nakarmić gołąbka.Temat: pisklęta gołębia
jak wrócilismy z wkacji okazało sie ze na balkoniezamiast jajek sa 2 pisklaczki gołębia staralam sie im nie przeszkadzac i wogole ale od wczoraj nie widze koło nich zadnego dorosłego sprawdzałam o różnych porach i nic
małe wtulone w siebie śipą ale boje sie ze zdechna z glodu lada chwila
wie ktos co mozna dawac takim maluchom mysle ze maja max 2- 2,5 tyg oczka juz otwarte maja
czy sa wogole jakies preparaty do odkarmiania takich maluszków
i czy to sie wogole moze udac??Temat: 1
Dodam tylko, że taką papkę miekkiego ziarna możesz podawać mu prosto do dzioba – początkowo być może trzeba będzie dziób otwierać na siłę, ale bardzo szybko ptak się uczy i sam rozdziawia „paszczę” domagając się jedzenia. Karmimy aż do wypełnienia wola. Często ptak bardzo nam przeszkadza przy próbach trafienia do dzioba
Po każdym karmieniu – pojenie. Zresztą jest to wszystko opisane w linku od Kaliny. Żwirek lub piasek wprowadzaj stopniowo w miarę jak ptak będzie dostawał coraz twardsze ziarno. Możesz uczyć go jeść samodzielnie w ten sposób, że cześć ziarna pozostawisz na dnie klatki i trochę go nakierujesz.
Ale... na pewno będziesz dobrą mamą, na razie nic na siłę.
Jeszcze bardzo ważna rzecz – takie dzikie gołębie często mają bardzo bogate życie wewnętrzne i zewnętrzne, myślę że dobrze byłoby podać profilaktycznie preparat o nazwie Spartrix – 1 tab. na ptaszka.
Dostaniesz w większości lecznic wet. Problem może być tylko z kupieniem 1 tabletki. To preparat do leczenia trichomonadozy (tzw. żółty guzek) – dla młodego ptaka choroba na ogół śmiertelna.
Co do reszty pasożytów możesz przejrzeć mu piórka czy coś po nim nie łazi, a odrobaczenie w drugiej kolejności po Spartrixie.Temat: ZAGUBIONE/ZNALEZIONE PTAKI- hodowlane i dzikie!
Asdaa już odpowiadam: preparat w formie pudru INSECTIN dla psów, kotów, gołębi. Stosowałam go również u kanarków a nawet obsypałam jeża, który mieszkał u mnie na dziłce. Wracając do gołębia to biedak nie przeżył nocy. Musiał mieć obrażenia wewnętrzne. Zastanawia mnie jedna rzecz, kiedy go rano znalazłam martwego to przy dziobie była plama zielonkawej mazi. Czy mógł być czymś struty?Pozdrawiam.Temat: materiały rok III
Patofizjologia:
- testy egzaminacyjne i z kół /ksera, jest ich mnóstwo (kosztowały 33 zł...), trochę porozwiązywane [odpowiedzi!])/ -> 16zł

Mikrobiologia:
- ksero książeczki o aktualnych szczepieniach - jakie, z czego robione, przydatne do immunologii i pediatrii!
- stare pytania
- opracowane notatki (każda bakteria + wirusy)
- wykłady
- materiały od asystentów
- skrypt
- płyta ze zdjęciami preparatów /do egzaminu praktycznego/ i z wykładami
wszystko -> 20 zł

- książka ksero "Mikrobiologia i choroby zakaźne", Wrocław 2000, G. Virella /podstawa na mikrobiologię/ -> 13 zł

Genetyka:
- konspekty na ćwiczenia
- stare wykłady
- notatki z wykładów
- płyta z wykładami i materiałami
-> 10 zł

Diagnostyka:
- notatki z ćwiczeń + wykładów
- opracowanie każdego ćwiczenia wg asystentów
- stare pytania z zaliczeń
- płyta z materiałami
-> wszystko 10 zł

Immunologia:
- opracowania wykładów w formie konspektów
- skrypt z metod stosowanych na immunologii - do testu zaliczeniowego!
- ksero książki "Repetytorium immunologia" W. Lasek
- stare testy
- wykłady profesora w formie slajdów
- notatki z ćwiczeń
- płyta z materiałami
-> wszystko 25 zł

- książka ksero "Immunologia" J. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, Wawa 2006 -> 12 zł

Interna:
- skrypt ksero B. Kowal-Gierczak -> 4 zł

Anatomia patologiczna=Patomorfologia
- płyta z materiałami

priv, ggTemat: chory
[i][quote="marta"]Nie chce pisac nowego tematu wiec pisze tutaj.
Otuz Mango zaczal sie dzisiaj w poludnie dziwnie zachwywac tzn.siedzi na zerdce napuszony i ciezko oddycha przez otwarty dziubek chyba sie przeziebil ale jak?Okna pozamykane zreszta klatka jest tak ustawiona ze nie nie ma jak ich przeziebic.Zastosowalam rumianek i nie wiem czy dobrze zrobilam.
[/i]
Sprawdz, czy nie ma narosli na grzbiecie w poblizu ogona. Jezeli nie ma, to mozesz sprobowac dac surowa cebule (moj Desperado skubal cebule jak byl przeziebiony i mial chrypke i pomagala), a jezeli ptaszek nie bedzie chcial mozesz sprobowac podac homeopatyczny preparat dla ptakow SERA Bronchicum (dawka dla kanarka 12-14 kropli do poidelka). Uwaga nalezy spojrzec na date waznosci (niektorzy nieuczciwi sprzedawcy probuja "wypchnac" towar po terminie waznosci). Jezeli ma narosl (lub wiecej) moze to byc infekcja bakteryjna, ktora zwalczyc mozna stosujac antybiotyk Enrobioflox. Mozna go nabyc w kroplach, w opakowaniach 50 ml (dla golebi). BARDZO WAZNE: nie wolno przedawkowac: rano i wieczor po 1 kropli bezposrednio do dziobka roztworu antybiotyku rozcienczonego 1:1 (1 kropla abtybiotyku + 1 kropla wody i z tego tylko jedna krople podac ptaszkowi). Antybiotyk nalezy podawac przez 5 - 7 dni (moja Sesi dostawala przez 10 dni, sugestia weta). Jezeli po tym czasie narosl sie nie zasuszy, powinno pomoc smarowanie jej Oxycortem. A przede wszystkim nalezaloby sie skontaktowac z dobrym weterynarzem, ktoremu nie bedzie obojetny dalszy los ptaszka. W/w informacje sa wynikiem pozytywnego skutku po praktycznym zastosowaniu. Nie znam do konca przypadku Twojego ptaszka. Kazda sytuacja jest indywidualna. Sama bedziesz wiedziala najlepiej. Zycze powodzenia!Temat: GARŁACZ POMORSKI
Czy ta iwermektyna to jest ta sama którą stosuje się do odrobaczania np. świń lub bydła?Bo mam ten preparat w domu ale na ulotce nic nie pisze że nadaje się dla gołębi lub drobiu i zaleca się go podawać podskórnie czyli w formie zastrzyku. Pełna nazwa tego specyfiku to iwermektyna 1% (substancja czynna: ivermectin-10,0 mg), pytam bo też powinienem odrobaczyć swoje ptaki a nie chciałbym im zaszkodzić.Temat: LEKARZ WETERYNARII KATOWICE-SOSNOWIEC
Lek.wet. Robert Myszkowski
Zajmuje się : profilaktyka i leczenie gołębi, ptaków egzotycznych oraz drobiu, diagnostyka laboratoryjna , zabiegi chirurgiczne na ptakach, porady lekarsko-weterynaryjne, porady zywieniowe, możliwość stosowania preparatów immunostymulujących.
tel. 0606-689-083 adres meilowy myszorr@wp.plTemat: pluskwy pomocy!!!!
Preparatów jest wiele, ale szczeniaka warto wyeksportować na kilka dni na dwór. Szczególnie że to pies bardzo młody pewnie, więc i bardzo wrażliwy.

Ja mam problem z mrówkami - na strychu bloku włażą gołębie i przy nich biesiadują faraonki. Jedyne co pomaga - jest na owady biegające, więc pewnie i na pluskwy zadziała - to Baygon. Niby mało toksyczny, ale jak porządnie spryskasz, osypiesz dom, to można się przytruć, lepiej przynajmniej na 12 godzin wyjść, potem powietrzyć. Takie opryski musisz robić dość systematycznie, my robiliśmy je w pokoju co dziennie, a w kuchni, gdzie przebywał już pies, co tydzień, kiedy jej tam nie było. Małe pryśnięcia można przeboleć, aż tak toksyczne to nie jest.Temat: Suche karmy - Bosh dobry czy nie?
Odpowiadam "Chica"
Jak zawsze :
1. mięcho 2x dziennie (królik, kaczka, kurczak/indyk-*ostrożnie bo zawierają dużo antybiotyków i stymulatorów wzrostu, wołowina, cielęcina, jagnięcina, gołębie, przepiórki, perliczki, zające, bażanty, kuropatwy) zamiennie w cyklu tygodniowym lub w mieszance mięsno kostnej, nazywanej BARF (część jest nie całkowicie pozbawiona upierzenia lub sierści, przebadana weterynaryjnie)
2. "BIOMILL Cat selective", bo jest czas na przygotowanie do rui i krycia , zarówno samic jak i samców
...poza tym dodatki, np.; marchewka, olej lniany,siemię lniane,tran-fiński, Calopet, preparat wapniowy, spirulina (*nie stosować u samic ciężarnych ze względu na dużą zawartość żelaza)...wszystko zamiennie w cyklu tygodniowym.Temat: 1
czytałem wcześniejsze posty i było wspomniane coś o kwasie z kapusty . a czy są inne równie proste sposoby na obecne choroby np jak salmonelloza tak żeby gołębi tymi preparatami (które pozornie pomagają)nie szprycowac... coś słyszałem o occie jabłkowym na salmonellozę ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem . ktoś coś o tym wie??Temat: Łysa
Słyszałem, że największy problem mają z tym hodowcy gołębi i tam np jeden choruje a reszta zdrowa, więc uciebie tak samo mogło byc jeden choruje inny zdrowy, idz do zoologicznego i poczytaj na tym preparacie jakie ma działanie, czy np można go stosować jesli nie jest się pewnym że to piórojady, jeśli tak to co szkodzi spróbowaćTemat: Pozlotowo robaki
Kilka dni temu robiłam kontrolnie, jak co rok, badania freciakom i przy okazji oddałam też kupe, okazało się, że smrody mają robaki - nicienie.
Przed zlotem też były badane kupy (w laboratorium) i było czysto także przypuszczam, że przywieźliśmy je ze zlotu.

Stąd prośba do forumowiczów, żebyście w razie możliwości dali do zbadania kupy, nawet wet pod mikroskopem powinien zobaczyć czy coś w kale nie siedzi.

Sugerowany preparat na robaki/nicienie - Advocat firmy Bayer (4ml) 1ml na kg masy ciała - 24zł do kupienia u weta.

ps.
To nie temat do czepiania się, że ktoś świadomie/nieświadomie przywiózł na zlot robaki bo tego nikt nie jest w stanie sprawdzić, zawsze mogły to być koty/psy/ gołębie.Temat: ZAGUBIONE/ZNALEZIONE PTAKI- hodowlane i dzikie!
Przygarnęłam dziś rannego gołębia.Pochodzi on, jak myślę, ze zdziczałych gołębii, które komuś uciekły i rozmnażają się na wolności. Nie znam się na tych ptakach, trzymam go w klatce i obserwuję. Ma ranę pod skrzydłem, ale nie wygląda to na złamanie.Miał też całe mrowie pasożytow.Opruszyłam go preparatem żeby się ich pozbyć. może jest na forum jakiś hodowca ze Świecia nad Wisła, który przygarnąłby biedaka i udzielił mu pomocyTemat: Rozpoczynam hodowlę czerwono-czarnych...
Jurku, jestem pelna podziwu dla caloksztaltu opieki, wiedzy i czujnosci, ktorymi sa otoczone Twoje ptaszki. Czytajac Twoje opowiesci, wszystko widze jak na jakims filmie. Zapisane sugestie i komentarze zgromadzilam i wpielam do segregatora. Jest to moj personalny przewodnik, w ktorym miesci sie wiele odpowiedzi na nurtujace mnie wczesniej pytania.
Na pytanie "Jak Ja Mam Jutro Pojechac do Pracy?" powiem tylko, ze gdy Sesi miala infekcje bakteryjna, zwolnilam sie z pracy, pojechalam kupic dla niej antybiotyk, a potem dzielilam krople na pol (zgodnie z zaleceniem weterynarza), bo lek byl w kroplach dla golebi i podalam jej delikatnie zakraplaczem bezposrednio do dziobka. Nastepna dawka miala byc wieczorem, wiec spokojnie do pracy wrocilam. Ptaszek jest w tej chwili zdrowy a ja dodaje jej odrobine preparatu wzmacniajacego z dekstroza do wody w celu przyspieszenia rekonwalescencji. O dekstrozie tez sie dowiedzialam z tego forum, niestety nie pamietam kto o tym napisal, ale jestem Mu niezmiernie wdzieczna!
Ale wracajac do pisklaczkow, jestem pewna, ze juz masz gotowy plan BTemat: Młody gołąbek ze złamaną nóżką
Tylko dobry weterynarz mógłby coś powiedzieć.
Ale rehabilitacja jak najbardziej wskazana -krótki masaż kilka razy dziennie i delikatne ćwiczenie. Mogło dojść do zaniku mięśni(?)
Jeśli nie dajesz mu żadnych witamin, to dodaj mu do pokarmu witaminę B-complex, jeśli to paraliż to wit. B jest pomocna.
Muśisz rozetrzeć na proszek pastylke i po odrobineczce dodawać do jedzenia (nie całą pastylke na raz) Może weterynarz będzie miał albo sprowadzi jakiś preparat witaminowy dla ptaków ze zwiekszoną zawartością wit. B? Gołębie mają sklonność do braków tej witaminy. Dawana ostroznie nie powinna w każdym razie zaszkodzić, a może pomoże.

PozdrawiamTemat: Golabek nowym domownikiem?
Monika dziekuej za rady, a gdzie moge dostac taka szczepionke i preparat na odrobaczenie? normalnie w aptece? troche mnie uspokoilas. ale to wiadomo jak zaczyna sie wchodzic w te tematy chorob to zaraz mozna pomyslec ze na wszystko choruje a ja poprostu sie martwie zeby mu bylo u mnie dobrze. Fakt ze wyglada jak okaz zdrowia i sie tez tak zachowuje bo ma duzo energii, z wzgledu ze nie lata to swietnei opanowal przeskakiwanie, wskakiwanie i wszelkie akrobacje na nozkach! i jest skubaniec szybki i zwinny mimowszystko! a co do plci to ja mysle ze to facet bo ma bardzo wojowniczy charakter i wykazuje pewne zachowania dominacyjne(czy to mozliwe u golebi!?) i tez wystarczy ze juz tylko sie do niego odezwe to zaczyna tanczyc i gruchac. swojej klatki broni jak najwiekszej swietosci. wystarczy sie kolo niej zakrecic a juz biegnie zeby jej dopilnowac martwi mnei tylko to ze bywa agresywny! na poczatku jak juz sie oswoil z sytuacja byl kochany, w ogole nie dziobal, dawal glowke do glaskania a teraz to roznie. potrafi czasami nawet zawziecei dziobac po rekach! nie wiem co sprawia ze jest taki. mimo to jest kochany i kiedy sam przychodzi i wskoczy mi na stope to serce sie raduje! A no i bawi mnie jak np odpowiem na jego kiwniecie glowka tez kiwneiciem a on wtedy rozklada ogon i chce byc taki groznyTemat: Zaadoptowany 10-letni Białasek
Pan doktor powiedział,że kiedy poprawiła się skóra można wziąć się za te brodawki i teraz mam dylemat bo można je ususzyć takimi preparatami albo usunąć w znieczuleniu punktowym ja osobiście jestem za ususzeniem chodź to długotrwały zabieg niż nad tym wycięciem a co Wy o tym myślicie? Jakiś idiota u nas w parku truje gołebię leży ich na ścieżkach niezliczona ilość od wczoraj i aż boję się z małym wychodzić żebym nie rozchorował się od tego do kogo zadzwonić żeby zrobić z tymi padniętymi ptakami porządek?Temat: Projekt Red Nose , rozmnazanie
Dzien 4
Zasolenie okolo 8 ppt.
Nadal zyje okolo 20 larw, co zauwazylem oswietlenie musi byc na prawde minimalne. Przy wiekszym zaraz sie gdzies chowaja. Malo siedza na szybach. Glownie plywaja przy dnie. Zaobserwowalem ciekawe zachowanie, jeszcze nie odmulalem dna, larwa po dotknieciu podloza (a w zasadzie mulu, bo inaczej tego nazwac nie mozna) odbija sie na 3 cm, plywa dalej, pomalu spada i wszystko sie powtarza tak w kolko.
Karmie ja wyciagiem glonow z akwarium glownego, bogatego w mikroelementy i skladniki mineralne (miekka strona zmywaka jezdze po szybie, pozniej plucze to w akwarium z larwami). Dodatkowo mam drozdze piwne (jakis preparat witaminowy dla golebi) - rozrabiam w wodzie. (3 razy dziennie).
Kamien napowietrzajacy tak 5cm pod powierzchnia wody, larwy nie leca do samej gory, wytwarza sie maly ciag - z moich obserwacji wynika ze to dobra metoda.

Z innej beczki - oczliki zyja w 8 ppt i maja sie dobrze.Temat: magazyn hodowlany
mirass, nie ma przedziału wiekowego, w tym może uczestniczyć każdy. Wiadomo, nie znam się na wszystkich ptasich chorobach, ale w większości się na nich znam. Ten preparat jest przeciw salmonelli, kokcydiozie, a nawet przeciw mycopazmie.
Działa ochronnie, przeciw bakteriobójczo, oraz oczyszcza krew i nadaje apetytu. Jak na razie nikt nic mi nie przysłał-informacje na temat hodowli drobiu i gołębi.Temat: enrobioflox
ENROBIOFLOX&reg; 10%

Roztwór do stosowania doustnego z wodą lub mlekiem dla kur, cieląt, świń, psów i kotów

Enrofloxacin l00,00 mg

Enrofloksacyna - substancja czynna preparatu jest syntetycznym chemioterapeutykiem z grupy fluorochinolonów. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu aktywności gyrazy-enzymu niezbędnego do syntezy kwasu DNA. Enrofloksacyna działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także mykoplazmy i chlamydia. Jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego a jej maksymalne stężenie w surowicy krwi występuje po godzinie (cielęta) lub 2 godzinach (kury, świnie) po podaniu. Stężenie lecznicze utrzymuje się przez 24 godziny. Należy do chemioterapeutyków o wysokiej dostępności biologicznej (drób 72,49%, cielęta 68,8%, świnie 67,8%, gołębie do 100%).

Enrobioflox przeznaczony jest do leczenia chorób infekcyjnych zwierząt wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne wrażliwe na enrofloksacynę oraz mykoplazmy i chlamydia. Jest skuteczny w leczeniu schorzeń ogólnych i miejscowych wywołanych przez wymienione drobnoustroje, a w szczególności choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego i płciowego, bakteryjne schorzenia skóry, zakażenia przyranne oraz zakażenia wtórne występujące przy chorobach wirusowych.
Temat: Bede miała nowe czworonozne dziecko
brawo, brawo, brawo
za to ostatnie zdjęcie
i co dogonił tego gołębia?
a sposób na kleszcze u nas jest taki, że kupuje się u weterynarza taki preparat i wylewa się go na psi kark i rozsmarowuje. pies nie może być kąpany ok tygodnia przed zabiegiem i też ok tygodnia po zabiegu.
w zależności od wagi psa jest odpowiednia dawka.
skuteczność tego jest ok 3 miesięcy
nazwy nie pamiętam
Temat: LUBICH-WYBITNY SPECJALISTA! CZY SPRYTNY NACIĄGACZ?
Jak jest jakiś hodowca, któremu pomogły broszurki i preparaty Pana Lubicha, to niech da znać.
W ostatnim numerze hodowcy znowu jest jego ogłoszenie z broszurkami... Wyświetl posty z ostatnich:  Wszystkie Posty1 Dzień7 Dni2 Tygodnie1 Miesiąc3 Miesiące6 Miesięcy1 Rok Najpierw StarszeNajpierw Nowsze  Forum Forum PZHGP Strona Główna » NA KAŻDY TEMAT Idź do strony Poprzedni  1, 2 Skocz do:  Wybierz forum PZHGP.pl----------------NA KAŻDY TEMATARCHIWUMPORADYKOMENTARZEKONSULTACJE GOŁĘBIE----------------HODOWLADLA POCZĄTKUJĄCYCHZDROWIELOTY LINKI---------------- Temat: książki I rok
Moim zdaniem Bochenek jest niezbedny jako ze to biblia anatomiczna, nowka sztuka chodzi po niecale 300PLN ale nie zaluje ze go kupilem, przydawal sie czesto, sadze ze nie tylko na pierwszym roku bedzie potrzebny. atlasu nie mialem zadnego, wystarczyly mi ryciny z bochenka, oraz schematy i ryciny ktore Skawina wykorzystywal w swoich skryptach, do OUN'u niezbedny bedzie skrypt gołąba. co do chemii to skrypt wasiaka jest przerekalmowany, osobiscie nie posiadalem ZADNEJ ksiazki do chemii :P jedynie elektroniczna wersje wykladow i to mi wystarczylo do gladkiego popchniecia chemii na niezla ocene. do biologii potrzebna Ci bedzie Drewa, podstawy genetyki. reszta ksiazek jest zbedna, no moze jeszcze przyda sie Pilawski do biofizyki, jakas ksiazka do angielskiego i laciny, ale to mozesz spokojnie z biblioteki zalatwic. w pierwszym semestrze wystarczy Ci spokojnie bochenek i skawina oraz pilawski, w drugim bochenek, skawina, gołąb (OUN jest ostatnim preparatem), drewa. no i to chyba tyle w razie pytan sluze pomoca :)Temat: preparat na odrobaczywienie
witam chciałam się dowiedzieć jaki preparat jest dobry na odrobaczenie golebi

[ Dodano: 2007-05-06, 15:28 ]Temat: Młode zdychają
Ja nasypałam ten preparat ale w środek w ściane bo mam tam styropian i było trochę miejsca(a tam głownie były mrowki) i pod gołebnik bo tam też jest jakieś 10 cm wolnego, bo pytałam w sklepie ale pani nie potrafiła powiedzieć czy gołebiom zaszkodzi to wolałam nie ryzykować.Temat: Młode.
sa specjalne srodki na te szkodniki , musial bys sie udac do weterynarza i powiedziec mu co i jak a on ci wtedy da preparat, mozliwe tez jest ze wszystkie golebie to juz maja badz zaraz beda miecTemat: Młode
Chciałem sie dowiedzieć jakie preparaty podajecie gołębia młodym w czasie lotów i jakie jedzenie. ?Temat: Odrobaczenie
ja odrobaczałem kiedyś, teraz tego nie robię mam gołębie w wolierze i podaje im naturalne preparaty takie jak:czosnek,cebula,miód i różne warzywa do mieszanki zbożowej jak po wymieszaniu jest dosyć mokre to dodaje grytu i glinki czerwonej lub drożdży piwnych i to wszystkoTemat: 1
a mozecie jeszce napisac co podajecie gołebiom od stycznia do 1 lotow.... jakie preparaty, witamminy,...?Temat: Golabek nowym domownikiem?
asikaz skoro Twoj gołąbek rozklada ogonek i ci sie klania jak do niego mowisz to on sie po prostu do Ciebie zaleca to zupelnie normalne, samiczki tez sie tak zachowuja Moja dziewczynka tez grucha i tanczy do mnie rozkladajac ogonek ale tez dziobie jak sie zblize do jej "domku" to sa normalne zachowania u golebi, ale jak juz uzna Cie za swoja partnerke to sama bedzie cie zapraszac do swojego gniazdka Szczepionke kupuje sie u weterynarza a nazywa sie "salmovir" i "mycosalmovir", koszt jedej fiolki to 50zl ale ona jest na 50 golebi dlatego musisz sie dowiedziec czy jest w Twojej okolicy jakis wet co zaszczepi jednego ptaka w cenie dawki na jednego golebia czyli 1.20zl Preparat na odrobaczenie nazywa sie "ontwormen duif", kupuje sie go w hurtowni z art dla golebi(musialabys hodowcow popytac) jest to najlepszy i skuteczny preparat ,koszt 15zl za opakowanie z dwiema saszetkami,każda na 50 gołębi, odrobacza sie 2 razy w roku. 1 opakowanie na 2,5l na 50 gołębi wiec musiałabyś rozrobić dawkę na 1 gołąbka Ma długą datę wiec starczyłby Ci na długo. Co do długości życia gołąbków to jest różnie w zależności od rasy, ja mam takiego osiedlowego gołąbka na działce co ma juz 11 lat i wygląda bardzo dobrze, a pocztowe gołąbki żyją znacznie dłużej.Są tez specjalne mieszanki ziaren dla gołębi ,bardzo dobre i tanie ale to tez w hurtowni.Warto pozbyć sie ewentualnych insektów które mogą przebywać na jego piórach a na to kupisz u weta np "insectin" tez wystarcza na długo a koszt to około 10zl U gołębi zawsze jest samiec lub samica przywódca więc Twój pewnie próbuje Cie zdominować i przejąć władze Życze powodzonka i jak cos jeszcze będzies chciała wiedzieć to pytaj PozdrawiamTemat: Avimetronid.
Skład: 1g proszku zawiera: Metronidazol 200 mg.

Właściwości: Avimetronid jest lekiem stosowanym w leczeniu i profilaktyce zakażeń wywoływanych przez bakterie beztlenowe i pierwotniaki. Jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, ulega szybkiej dystrybucji do większości tkanek oraz płynów ciała (żółci, płynu otrzewnowego oraz mózgowo–rdzeniowego). Część wchłoniętego metronidazolu łączy się z białkami surowicy, część jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnych glukuronianów i w tej postaci wydalana.
Mechanizm działania metronidazolu polega na łatwym przenikaniu do cytoplazmy komórek bakteryjnych, gdzie ulega redukcji do formy aktywnej. Wytworzone aktywne produkty reakcji (wolne rodniki nitrozowe oraz hydroksylamina) niszczą strukturę DNA, hamują aktywność DNA-zy, a tym samym syntezę kwasów nukleinowych.
W przypadku pierwotniaków, metronidazol powoduje przerwanie ciągłości wewnętrznych błon komórkowych. Bakterio- i pierwotniakobójcze działanie metronidazolu ma niezwykle istotne znaczenie w leczeniu trichomonadozy gołębi.

Wskazania: Preparat przeznaczony jest do terapii i profilaktyki trichomonadozy gołębi. Zaleca się także stosowanie w terapii beztlenowcowych zapaleń jelit u tych ptaków.

Przeciwwskazania: Preparatu nie stosuje się u gołębi na krótko przed i w czasie lotów oraz w okresie składania jaj.

Działania niepożądane: Nie występują po zastosowaniu w dawkach terapeutycznych. Przedawkowanie może prowadzi do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Interakcje: Brak.

Dawkowanie i stosowanie: Avimetronid stosuje się rozpuszczony w wodzie do picia przy założeniu, że 20 gołębi wypija przeciętnie 1 litr wody dziennie.
Dawka lecznicza - 3 g na 1 litr wody do picia przez 9 dni.
Dawkę profilaktyczna 1 gram na 1 litr wody do picia przez 14 dni.
Woda z lekiem powinna stanowić jedyne źródło wody pitnej.

Karencja: Nie stosować u gołębi konsumpcyjnych.

Warunki przechowywania: Preparat należy przechowywać w suchym miejscu w temp. pokojowej. Chronić przed dostępem światła.

Trwałość: 36 miesięcy.

Ostrzeżenia: Starannie obliczać dawkę w okresie upałów, możliwe przedawkowanie. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ostrożnie dawkować w okresie upałów.

Opakowania: 100 g, 300 g, 500 g torebki z folii laminowanej lub pojemniki plastikowe. Torebki z laminatu papier/Al/surlyn, kartonik tekturowy zawierający 8 torebek po 3 gramy preparatu.

Temat: Preparat witaminowo- mineralny dla egzotyki i gołębi
Roboran pro exoty

preparat mineralno-witaminowy dla ptaków egzotycznych i gołębi.

Właściwości i działanie:
Sposób żywnie ptaków, praktykowany przy trzymaniu ich w domach, bazuje głównie na różnych nasionach lub ziarnach zbóż oraz ich przetworach o minimalnej zawartości witamin i minerałów. Roboran pro egzoty to mieszanka większości witamin oraz mikro i makro elementów, która jest przeznaczona jako dodatek do dziennej diety ptaków egzotycznych i gołębi, które trzymane w warunkach domowych wymagają zrównoważenia składu karmy. Roboran pro egzoty jako jeden z nielicznych, dostępnych na krajowym rynku preparatów dla ptaków, zawiera w swym składzie witaminę H, która zapobiega kruchości i łamliwości piór, zeskorupieniem wokół dolej części dzioba oraz oczu, poprawia i nadaje połysk upierzeniu ptaków. Regularne stosowanie Roboranu pro egzoty powoduje zwiększenie odporności organizmu, poprawia kondycje ptaków, zwłaszcza w okresie zimy i wiosny oraz w czasie wysiadywania. Zaleca się podawanie preparatu jako wspomagającego przy wszelkich stanach chorobowych, stresowych, a także przy rekonwalescencji.

Skład:
witamina A 50000 j.m.
witamina D3 10000 j.m.
witamina K 2 mg
witamina E 75 mg
witamina B1 2,5 mg
witamina B2 4 mg
witamina B6 2 mg
witamina B12 0,05 mg
witamina H 1 mg
kwas nikotynowy 20 mg
pantotenian wapnia 20 mg
chlorek choliny 2000 mg
żelazo 38 mg
miedź 15 mg
cynk 14 mg
mangan 11 mg
kobalt 0,6 mg
jod 2 mg
wapń 10000 mg
fosfor 5800 mg
sód 570 mg
vehiculum ad do 100 g

Dawkowanie:
Preparat podaje się zmieszany z pokarmem, który ptaki chętnie przyjmują. Najlepiej jest stosować przez okres 4 tygodni w formie 1 % prefiksu. W razie potrzeby czas aplikacji należy przedłużyć. Przy długofalowym podawaniu u niektórych ptaków może wystąpić zmniejszona ochota do przyjmowania preparatu, wtedy należy odstawić go na okres 1 tygodnia.

Opakowanie:
100 g

Producent:
UnivitTemat: Pularyl-płyn
Pularyl

Skład
1-naftylo-N-metylokarbaminian (karbaryl) 14,66 g
Rozpuszczalniki do 100,00 g

Właściwości
Działa na pasożyty zewnętrzne zarówno bezpośrednio (kontaktowo) jak i ogólnie po wniknięciu do organizmu. Działanie to polega na unieczynnianiu acetylocholinoesterazy (AChE) poprzez tworzenie odwracalnych kompleksów AChE-karbaminian. Związek czynny nie kumuluje się w organizmie ssaków i ptaków a ponadto wykazuje silniejsze działanie na stawonogi niż na organizm kręgowca.

Wskazania
Pularyl płyn służy do zwalczania:
u koni: wszołów, wszy, świerzbowców;
u psów i kotów: wszołów, wszy, pcheł, świerzbowców;
u gołębi: wszołów, pcheł, pluskiew (hemipterosis), świerzbowców, ptaszyńców, obrzeżków.

Przeciwwskazania
Preparatu nie stosować u zwierząt poniżej 4. tygodnia życia.

Interakcje
Karbaryl współdziała z inhibitorami acetycholinoesterazy (nie powinno się stosować łącznie z takimi preparatami aby uniknąć zatrucia).

Dawkowanie
Preparat stosuje się po rozcieńczeniu z wodą w stosunkach objętościowych 0,5:100; 1:100; 2:100. Po dokładnym wymieszaniu opryskuje się dotknięte inwazją miejsca na skórze zwierzęcia. Przy zwalczaniu pasożytów zewnętrznych u gołębi leczone sztuki zanurza się w 1% roztworze preparatu na 20-50 sekund. Dla zapewnienia pełnego efektu leczniczego kurację należy powtórzyć po 2 tygodniach w celu zniszczenia nowego pokolenia pasożytów, które wylęgło się w tym czasie z jaj.

Karencja
Nie stosować u koni przeznaczonych na rzeź.
Nie stosować u gołębi konsumpcyjnych.

www.biowet.comTemat: Pasożyty zewnętrzne
Do pasożytów zewnętrznych zaliczamy ptaszyńce, pierzojady, świerzbowce. Powodują one anemię, obniżenie żywotności ptaków i ich zdolności obronnych. Niebezpieczne są w szczególności dla kurcząt. Ptaki powinny mieć możliwość korzystania z kąpieli piaskowych, co zapobiega występowaniu tych pasożytów. Okresowo można ptaki posypywać pod piórami preparatami, które niszczą pasożyty, np. INSECTIN, PULARYL.

Świerzbowce atakują gołębie w różny sposób: młode osobniki lokują się w tkance podskórnej, zatruwając go równocześnie produktami własnej przemiany materii; dorosłe świerzbowce żyją między piórami, powodując świąd i łamliwość piór ptaka.

Wszoły występują wśród gołębi w dwu postaciach: jedna, zwana smukłą wszą gołębią, lokuje się zwykle na lotkach, szyi, piersiach, czasem na głowie, niszcząc głównie pióra skrzydłowe, co nawet może uniemożliwić ptakowi latanie; drugi rodzaj pierzojada - Hohorstiella gigantea lata (nie mająca nazwy polskiej) umiejscawia się na skórze piersi oraz przedniej części tułowia i poza niszczeniem piór odżywia się również krwią gołębi, co dodatkowo może być przyczyną przeniesienia choroby zakaźnej.

Ptaszyńce są to maleńkie, brunatnoczerwone roztocza długości do 1 mm. Żywią się krwią ptaków powodując małe swędzące ranki. W dzień ukrywają się w szczelinach klatki, żerdek, w wyściółce gniazda, a atakują głównie nocą.

Objawy: ptak często się drapie, czasami aż do krwi, jest niespokojny, a samiczka siedząca na jajach może je opuścić. Przy masowej inwazji - mogą spowodować anemię, wycieńczenie, a nawet śmierć ptaka.

Postępowanie: wszystkie drewniane czy wiklinowe elementy wyposażenia klatki (żerdki, gniazdka, budki lęgowe) należy wyrzucić bądź wygotować, klatkę wyszorować gorącą wodą z dodatkiem sody żrącej lub preparatem dezynfekującym przepisanym przez lekarza weterynarii; na chore ptaki stosuje się spraye: ardap, aparasit; lub zasypkę: pularyl.
http://zeberki.wer.pl
www.kolce.plTemat: AMIVIT H
Amivit H jest środkiem płynnym, który służy do uzupełniania dawki pokarmowej dla ptakówi. Można go podawać z wodą lub z jakąś paszą. Zawiera L-karnitynę, witaminy i aminokwasy w ilościach, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie gołębi na te substancje. Pozwala utrzymać organizm w odpowiednim stanie zdrowia oraz wspierać system odpornościowy. Dzięki zawartości L-karnityny polepsza się przyswajalność witamin rozpuszczalnych za pomocą tłuszczy i dostarczanych z pokarmem naturalnym. Stosuje się głównie w stanach podwyższonego stresu, po zabiegach lekarskich, w przypadku poważnych infekcji, niedoboru witamin lub aminokwasów, w okresie zmiany upierzenia, w zimę w sezonie lotów sportowych(gołębie) itd. Pozwala szybko zregenerować organizm po przebytych chorobach. Preparat aplikować należy ptakom w okresie lęgowym, młodym w okresie wzrostu, a także w przypadku braku witamin w pokarmie. Po podaniu środka rozcieńczonego z wodą pitną natychmiast rozpoczyna się proces jego wchłaniania. Ma szybki i krótki przebieg. Można równolegle podawać z AMIVIT H również Optimin H i Acidomid H.

SKŁAD
L-karnityna, witaminy, aminokwasy, woda pitna i inne.
Deklarowana zawartość w 1 l: L-karnityna 800 mg, witamina E 120 mg, witamina B1 80 mg, witamina B2 15mg, witamina B6 40 mg, witamina B12 5 000ug, witamina C 500 mg, witamina H(biotyna) 8 mg, amid kwasu nikotynowego 400 mg, L-lizyna 600 mg, L-metionina 300 mg, L-treonina 200 mg, L-tryptofan 60 mg.

SPOSÓB UŻYCIA
Dodaje się do wody pitnej w proporcji 10 ml na 1000 ml. Przed użyciem należy wstrząsnąć.

Preparat ten kosztuje ok. 35 zł za 1 litr.


www.frufru.pl
Temat: Robaki

Ow roztwor nie moze miec wiecej niz 65% ( z googli se wzialem, bo mi sie nie chce do piwnicy leciec i sprawdzac na etykiecie.
To fakt, bo to maksymalna granica rozpuszczalnosci (tez se z googli wzielam )
A to co masz w chacie to nie moze miec NAWET 25% Polecam Ci ulotke od preparatu, ktory ma stezenie zaledwie 25% (http://www.unipetrol.cz/produkty/d6f28d93/Cpavkova%20voda_PL_EU1.pdf)
I zdrowia zycze temu, kto zechce z tym pracowac


Co do fenoli i ich roztworow, to ( subiektywnie) smierdza o "niebo wyzej" i w rownym stopniu podrazniaja sluzowki,
To z fenolami to byl tylko dowcip! Sa o WIELE BARDZIEJ toksyczne, do tego amoniak jest gazem a fenol to cialo stale. Gaz odparuje a pozbyc sie fenolu mozna tylko poprzez staranne mycie, mycie, mycie - czyli rozcienczanie.
Stad mowilam, ze duzo bardziej trwaly.


A co do amoniaku jeszcze, to z tego co pisze Jo, nie powinno sie uzywac plynow do mycia szyb, gdyz one ow nieszczesny amoniak zawieraja
W jakim procencie? 0.5% do maksimum paru procent. Bo na pewno nie odrzuca Cie od butelki smrod amoniaku
A plyny zawieraja chyba teraz czesciej alkohol niz amioniak - zasada ta sama (chodzi o to, zeby szybko parowalo i nie zostawaly zacieki) a sa mniej szkodliwe dla srodowiska.


na haslo "benzen" to mi zaraz cos tam w mozgu wyskakuja "toluen" i "xylen" czy "ksylen"...
Calkiem prawidlowo wyskakuja Bo one sie duzo od siebie nie roznia. Wszystko to samo paskudztwo


mnie najbardziej to z chemii materialy wybuchowe fascynowaly...
Ja bym tam wolala, zeby w chemii nic nie wybuchalo i nie plonelo. Praca moze bylaby nudniejsza, ale przynajmniej czlowiek by sie mniej denerwowal


wyzarlo mu w betonie dziury i mial problemy z administacja budynku... tlumaczyl ze to golebie odchody byly...
Gdyby jeszcze golebi w okolicy nie brakowalo, to smialo mogl isc w zaparteTemat: Brakuje leku na zakrzepy
Gazeta Wyborcza
Brakuje leku na zakrzepy
PREPARAT WYKUPUJĄ NIEMCY
W aptekach brakuje leku na zakrzepy
TVN24,haloooo
Aptekarze alarmują - w hurtowniach brakuje najczęściej stosowanego w Polsce leku przeciwzakrzepowego. Jak się okazuje, Clexane wykupują niemieckie firmy, które następnie sprzedają go w Niemczech, gdzie lek ten jest znacznie droższy - pisze "Gazeta Wyborcza".
Clexane jest dostępny wyłącznie na receptę i przepisywany jest pacjentom z chorobami żył. Lek często podawany jest także w szpitalach. Zapotrzebowanie na ten specyfik jest ogromne.

Tymczasem aptekarze denerwują się, a hurtownicy rozkładają ręce. - Hurtownie zamawiają u producenta po kilka tysięcy opakowań, a dostają tylko połowę albo trzecią część zamówienia. Zawiadomiliśmy głównego inspektora farmaceutycznego - skarży się śląski inspektor farmaceutyczny, Izabela Majewska.

Na skargę do minister zdrowia

Jedynym miejscem, gdzie można bez ograniczeń kupić Clexane jest hurtownia należąca do firmy Sanofi-Aventis. Jednak firma ta sprzedaje lek jedynie 900 aptekom, które podpisały z nią tzw. program lojalnościowy.

Aptekarze protestują, bo jak twierdzą, lek znajduje się na liście leków refundowanych przez NFZ. Szef Śląskiej Izby Aptekarskiej Stanisław Piechula wysłał w tej sprawie list do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Co na to resort zdrowia? Po rozmowie z producentem leku, urzędnicy twierdzą, że z dostępnością preparatu nie ma żadnego problemu. - Sprawdzamy jeszcze w NFZ - poinformował rzecznik resortu Jakub Gołąb.

Lek trafia za Odrę

Sprawa wyjaśnia się po rozmowie z producentem clexane'u. Lek wykupują niemieckie firmy, bo w Polsce jest on niemal dwukrotnie tańszy niż w Niemczech. Następnie sprzedawany jest na rynku niemieckim za niższą cenę niż niemiecka, ale wyższą niż w Polsce.

Aptekarze zapowiadają, że będą dochodzić swoich praw. Powołują się przy tym na przepis ustawy zdrowotnej: "Przedsiębiorca zajmujący się wytwarzaniem lub obrotem lekami nie może różnicować cen tych leków w umowach z hurtowniami farmaceutycznymi, w tym także stosować uciążliwych lub niejednolitych warunków tych umów".

Jak przyznaje szef Śląskiej Izby Aptekarskiej, leki o zbliżonym do clexane'u działaniu są dostępne, ale mało popularne. Dlatego aptekarze domagają się reakcji Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

mon/elTemat: Pomóżmy Nurii
Przekazuje pare wieści o Nurii


Nuria ladnie reaguje na leki. Pomalu zaczyna przypominać konia.
Tzn z daleka
Obrzęk lba pomalu ustepuje, pysk chyba tez mniej boli bo sprawnie je.
Nogi ma dalej popuchniete, i ciężko chodzi.

Jeżeli chodzi o kopyta, to na razie nie ma możliwosci zdjąć jej tych podków, czy zrobić przy niej cokolwiek.
Jest spokojna, i na razie nie chcialabym nadwyrężać jej zaufania , które wisi na wlosku.
Dopiero zaczyna sie do mnie przyzwyczajać.
A uklad oddechowy to priorytet. Kopytkami też się zajmęStaram się zapewnić Nurii wszystko czego potrzebuje.
Ale gdyby ktos mial ochotę cos jej sprezentować, może ktos ma napoczęte leki, których nie zuzyje...
Czasami też ludzie nie chętnie przekazują pieniądze, bo wolą cos pożytecznego

Pomoc wciąż jest bardzo potrzebna . Nuria dostaje
Shotapen- to antybiotyk, butelka wystarcza na 3 zastrzyki
Sputolysin- to na uporczywy kaszel
Equipalazone - to lek przeciwazpalny na stawy , nogi a takze opuchlizny
Biotyna na potworną sierść i kopyta
Witaminy w każdej postaci i ilości

Dobrze by jej zrobil jakis preparat z magnezem, na nerwy i wyciszenie.
Mialam kiedys taki z PAVO , chyba Nerv-Control, ale makabrycznie drogi, może ktos chcialby sprezentować

Do jedzenia dostaje musli dla seniorów . Glównie dlatego, że nie obciąża przewodu pokarmowego i nie wymaga tak dokladnego przeżuwania.
Nuria w dalszym ciągu ma problemy z jedzeniem. Zęby ją bolą , chociaz juz nie krwawią. Z jednej strony uraz a z drugiej pewnie dawno nie byly pilowane...ale zabieg odwlekam ze względu na jej niepewny oddech.

Potrzebny tez Frontline do pryskania,albo inny bo ma pasozyty zewnętrzne.
Caly czas sie drapie, wypadaja jakieś niewiem co
Mieszkala z kurami i golębiamiW piatek program o Nurii, na zywo w TVP3 o 18.30

[ Dodano: 2007-01-11, 12:06 ]Temat: Baycox
BAYCOX
Skład:
1 ml roztworu zawiera 25 mg toltrazurilu.

Właściwości:
Toltrazuril należy do triazinonów i jest ich symetryczną pochodną. Po podaniu jest absorbowany w ok. 50%, osiągając najwyższe stężenie w nerkach i wątrobie. Nie kumuluje się w organizmie, a półokres eliminacji wynosi 48 godzin. Toltrazuril charakteryzuje szerokie spektrum działania przeciwko kokcydiom z rodzaju Eimeria u drobiu i gołębi. Wykazuje działanie kokcydiobójcze na różnych etapach rozwoju wewnątrzkomórkowego pasożytów zakłócając m.in. mitochondrialne procesy oddechowe w komórce pasożyta, co prowadzi do jego śmierci. Nie wykazuje wpływu na komórki gospodarza. Nie hamuje powstawania spontanicznej odporności na zakażenie.

Wskazania :
Leczenie kokcydiozy kurcząt rzeźnych, kurcząt przeznaczonych do reprodukcji i indyków oraz leczenie i profilaktyka kokcydiozy u gołębi.
Działa przeciwko następującym kokcydiom z rodzaju Eimeria

* u kur: E.acervulina, E.brunetti, E.maxima, E.tenella, E.mivati, E.necatrix,
* u indyków: E.adenoides, E.meleagrimitis,
* u gołębi: E. labbeana, E.columbarum,

Przeciwwskazania:
Nie jest wskazane stosowanie preparatu u gołębi w okresie pierzenia.
Nie stosować u niosek jaj konsumpcyjnych ani u gołębi przeznaczonych do konsumpcji.

Działania niepożądane:
W zalecanych dawkach nie obserwowano. W przeprowadzonych u kurcząt i indyków badaniach
pięciokrotne przedawkowanie powodowało jedynie nieznaczne obniżenie spożycia wody i paszy.

Interakcje:
Może być stosowany łącznie z powszechnie używanymi dodatkami do pasz i lekami.

Dawkowanie i stosowanie:
Kury i indyki - Dawka terapeutyczna toltrazurilu wynosi 7 mg/kg masy ciała na dzień.
Baycox stosuje się z wodą do picia w ciągu 2 kolejnych dni w ilości 1 ml preparatu na 1 litr wody dostępny stale tj. przez 24 godz. na dobę, lub 3 ml preparatu na 1 litr wody dostępny przez 8 godzin dziennie. W razie potrzeby leczenie można powtórzyć po 5 dniach.
Gołębie - preparat należy podawać w dawce odpowiadającej 20 mg toltrazurilu na 1 kg m.c. gołębia na dzień. Leczenie należy kontynuować przez 3 kolejne dni.
Przy założeniu, że 20 gołębi wypija przeciętnie 1 litr wody dziennie należy rozpuścić 5 ml w 1 l wody umożliwiając ptakom stały dostęp tj. przez 24 godziny na dobę lub 12 ml w 1 l wody dostępne przez 8 godzin dziennie, tak aby dawka toltrazurilu nie była niższa niż 20 mg/kg m.c.
Zalecaną dawkę można podać jednorazowo sondą do wola, po rozcieńczeniu wodą w proporcji
1 część leku na 2-3 części wody.
Zalecane jest profilaktyczne podawanie preparatu najlepiej przed okresem rozrodczym i okresem pierzenia.

Karencja:
Tkanki jadalne 14 dni.
Nie stosować u niosek jaj konsumpcyjnych ani u gołębi przeznaczonych do konsumpcji.

Warunki przechowywania:
Przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze 15°C - 25°C.

Trwałość:
60 miesięcy. Preparat po rozpuszczeniu w wodzie należy zużyć w ciągu 48 godzin.

Ostrzeżenia:
Stosować ostrożnie u gołębi karmiących młode oraz w okresie upałów (zwiększone spożycie wody).
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Wstrząsnąć przed użyciem. Rozcieńczenia preparatu wyższe niż 1:1000 mogą prowadzić do jego precypitacji.

WYŁĄCZNIE DLA ZWIERZĄT
WYDAJE SIĘ Z PRZEPISU LEKA­RZA WETERYNA­RII

http://weterynaria.bayer.com.plTemat: AGRISAN 8090
AGRISAN 8090

Charakterystyka, cechy i właściwości produktu

AGRISAN jest nowoczesnym środkiem ogólnego zastosowania dla celów weterynaryjnych i zoohigienicznych. Służy do dezynfekcji i sanityzacji budynków inwentarskich w obecności zwierząt hodowlanych (w szczególności polecany jest dla trzody chlewnej, drobiu, bydła, owiec i koni).

Posiada właściwości odkażające (skutecznie zwalcza chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby) oraz dezynsekcyjne ( niszczy larwy much, oocysty kokcydiów i jaja pasożytów). Dzięki zdolności absorbowania mocznika, wydalanego przez zwierzęta do środowiska, nie dopuszcza do jego przekształcenia się w amoniak, zapobiegając tym samym skażeniu powietrza w pomieszczeniach, jednocześnie zwiększając wartość nawozu (obornika i gnojowicy).

Dzięki silnym właściwościom higroskopijnym preparat osusza posadzki, ściółkę oraz powietrze w budynkach inwentarskich. Agrisan zapobiega występowaniu wielu chorób, wywoływanych przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, a w przypadku ich pojawienia się wspomaga leczenie.

Podstawowe cechy preparatu:
- sypki proszek o jasnoróżowej barwie
- nie wykazuje tendencji do zbrylania się
- wytworzony na bazie składników mineralnych
- do stosowania w obecności zwierząt


Zastosowanie preparatu (informacje podstawowe)

Preparat nanosi się na dezynfekowaną powierzchnię lub ściółkę 1-2 razy w tygodniu przez równomierne posypywanie. Optymalna dawka to 50-100 g/1m2 .

Preparat może być nanoszony na dezynfekowaną powierzchnię (pomieszczenia inwentarskie, środki transportu, wybiegi i inne miejsca przebywania zwierząt) zarówno w sposób ręczny jak i przy użyciu urządzenia rozpylającego.

Można go stosować u róznych zwierząt.

Drób
Agrisan ze względu na swoje właściwości również nadaje się do zastosowania w chowie drobiu (kury, indyki, gęsi, kaczki, strusie, gołębie i inne). Preparat należy nanieść lub rozpylić na ściółkę wokół mat, na gniazda i w najbardziej wilgotnych miejscach pomieszczenia, a także na całość ściółki przed wprowadzeniem nowego stada kurcząt lub niosek. Agrisan zapobiega chorobom mokrej ściółki, biegunkom piskląt, kokcydiozie, pomorowi drobiu i pomorowi rzekomemu, a także zmniejsza zachorowalność na choroby dróg oddechowych. Znacznej redukcji ulegają larw much, zaobserwowano również pozytywny wpływ na ściółkę (zmniejszenie pH oraz polepszenie właściwości fizycznych ściółki – sucha o małej lepkości).

Dostępny w:
Opakowanie produktu: worki papierowe oraz polipropylenowe a 15 kg i 40 kg.
Producent preparatu:
AGRIVET Spółka Jawna
64-316 Kuślin
ul. Sczanieckiej 18/1
tel.: +48.61 4473013, 0-61 4475633
fax: +48.61 4473132, 0-61 4475634
www.agrivet.pl, agrivet@agrivet.pl
http://www.agrivet.pl/?p=17Temat: Czemu golebie dostaja pypcia?? przyczyny i jak leczyc!!!

PYPEĆ

W języku naukowym słowo pypeć w ogóle nie występuje jest to słowo gwarowe używane przez hodowców w wielu regionach Polski. Pypeć nie jest również chorobą jak wielu hodowców uważa, lecz stanem chorobowym, ale nie konkretną chorobą.
Pypeć występuje wtedy, gdy dochodzi do przerostu nabłonka błony śluzowej znajdującego się na końcu języka. Język jak również jama dziobowa gołębia wysłana jest nabłonkiem, który u zdrowych gołębi jest błyszczący, gładki i różowo-czerwony. Gdy tak jest jak opisałem wtedy hodowca może spokojnie uważać, że jego gołębie są w dobrej formie zdrowotnej. Zdarza się jednak, że ten nabłonek ulega zmianom chorobowym, staje się suchy, grubieje i zmienia swoją barwę na kolor szaro-różowy. Jest to pierwsza oznaka, że z gołębiem dzieje się coś niedobrego co w konsekwencji może prowadzić do powstania pypcia lub wybuchu innej choroby. Wiemy z doświadczenia, że w okresie zimy woda jest często w gołębniku zamarznięta - brak wody powoduje wysuszenie błony śluzowej języka, dotyczy to również okresu upałów - to najczęstszy moment kiedy dochodzi do pojawienia się tego stanu zwanego pypciem. Do wysuszenia nabłonka może również dojść podczas przebiegu kataru wówczas gołąb oddycha otwartym dziobem, a także długotrwała głodówka może spowodować przerost nie złuszczającej się błony śluzowej. Ja jednak uważam, że najbardziej typowy pypeć powstaje w wyniku nieumiejętnego karmienia przez wielu hodowców, małej wiedzy na ten temat i fatalnego w skutkach pojmowania, że okres zimy to okres oszczędzania. W tym okresie podstawowym ziarnem w gołębniku jest jęczmień i owies, oboje są ziarnem ościstym powodującym ciągłe uszkadzanie nabłonka języka co w konsekwencji powoduje powstanie pypcia. Z reguły występuje on u młodych gołębi późną zimą i wczesną wiosną, kiedy dochodzi do niedoboru witaminy A. Witamina A nazywana przez biologów żywienia witaminą nabłonkową, bowiem jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania nabłonków błon śluzowych. W stadach gołębi żywionych mieszanką ubogą w witaminę A, trudno o zdrowy przychówek. W tym miejscu polecam wszystkim hodowcom chcącym osiągnąć wyniki w hodowli moją broszurkę ,,Metody karmienia,,.
Samice karmione ubogą mieszanką składają mniej jaj, czego duży odsetek jest niezapłodniony lub występuje duża liczba zamarłych zarodków. Witamina A jest również potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego u gołębi. Najczęściej witamina A występuje w paszach zielonych i w marchwi jak również w paszach zwierzęcych, a w szczególności w tranie rybim. Dlatego wielu mistrzów belgijskich w okresie zimowym stosuje tran do nawilżania ziarna. W całotygodniowym planie karmienia opisałem kurację marchewkowo-buraczaną, którą stosuje 90% hodowców niemieckich, a zadaniem tej kuracji jest wzbogacenie organizmu w witaminę A oraz usunięcie robaczycy z organizmu gołębia i przygotowania gołębi do rozpłodu.

LECZENIE

Najczęstszym objawem pypcia jest chudnięcie, gołębie są osowiałe i nie pobierają ziarna. Wielu hodowców w sposób dosyć brutalny po prostu zeskrobuje zgrubiały nabłonek języka co może doprowadzić do oderwania się końcówki języka, przy małym doświadczeniu hodowcy. W praktyce można spotkać gołębie u których z tego powodu brakuje 1/4 języka. Najszybciej można dokonać tej operacji przez użycie małych nożyczek, obcinając stopniowo milimetr po milimetrze szpicę języka, aż do momentu małego zakrwawienia końcówki języka. Zraniony język posmarować tłuszczem i na następny dzień chory gołąb sam już pobiera karmę.
Wszyscy ci hodowcy, którym wyżej opisane sposoby nie odpowiadają powinni stosować preparat witaminowy A Protexin Agua Boost for pigeons lub Introvit przez okres 3 do 5 dni.
Wydaje mi się, że odpowiednie żywienie gołębi jest najlepszym sposobem uniknięcia pypcia w stadzie. Pypeć nie występuje wcale lub sporadycznie u hodowców posiadających dużą wiedzę hodowlaną.

hodowcy.netTemat: Ciąża u persa
OKRES DOJRZEWANIA I CIĄŻA U KOTÓW PERSKICH

Okres dojrzewania u kotów perskich przypada - u kota między 9-12 miesiącem życia, u kotki zaś około 6-9 miesiąca. Mocz kocura wydziela dość silną woń i pojawia się zainteresowanie kotkami. Często w formie dominacji innego kota bądź kociaka, dojrzały kocur usiłuje go pokryć i jest to całkiem naturalna forma ustalania hierarchii w kocim świecie i nie świadczy to o zaburzeniach psychicznych danego osobnika. Często też wydaje z siebie gardłowe pomruki podobne do gruchania gołębia, które stanowią pewną formę przywołania i adoracji kotki.

Ruja u kotek objawia się wysoką nadpobudliwością, można zaobserwować też na kilka dni przed jej wystąpieniem u kotki spadek aktywności, niechęć do częstych posiłków, a niejednokrotnie brak zainteresowania otoczeniem. W czasie rui kotka jest bardzo aktywna, stara się zwrócić naszą uwagę płaszcząc się i wypinając tylnią część ciała do góry i odchylając na bok ogon. Wydaje z siebie głośne i wysokie tony mające na celu zwabić kocura. W odróżnieniu od cieczki występującej u psów, z dróg rodnych kotki nie jest wydzielana żadna ciecz. Ruja zazwyczaj trwa od 6-10 dni i powtarza się regularnie dwa razy do roku (najczęściej na wiosnę i jesień). Stosowanie preparatów hormonalnych jest formą ostateczną, gdy u kotki występuje tzw. ruja ciągła, która bardzo wyniszcza organizm kotki, która zaabsorbowana własną osobą nie dba o regularne posiłki i zdrowy tryb życia. Jednakże, jakiekolwiek preparaty hormonalne niosą za sobą ryzyko powikłań, gdyż bardzo trudno jest przewidzieć właściwy dzień podania preparatu ze względu na nieregularność cyklu u kotów.

Dość częstym rozwiązaniem tego problemu jest sterylizacja, która nie dość, że reguluje sprawę problemów z rują to spowoduje, że nie będzie trzeba się martwić o niepożądaną ciążę. Kocury kastrować można po ukończeniu 7-8 miesięcy, a sterylizację wykonuje się zazwyczaj po pierwszej przebytej rui u kotek. Pełną dojrzałość płciową kotka osiąga około 14-18 m-ca życia , kocur w wieku jednego roku. Zbyt wczesne macierzyństwo u kotki jest nie wskazane, gdyż jeżeli nie jest w pełni dobrze rozwinięta, możemy się spodziewać, iż kotka urodzi słabe potomstwo, które może nie przeżyć lub posiadać liczne wady, które uniemożliwia dalszy prawidłowy rozwój. Często też zdarza się, że w takiej sytuacji dochodzi do poronienia lub obumarcia ciąży i w skutkach ciągnie za sobą cesarskie cięcie i sterylizację, gdyż dochodzi do infekcji macicy. Zbyt młoda mama ma również duży problem z zapewnieniem odpowiedniej pielęgnacji swojego potomstwa, nie chce maluszkami się opiekować, ucieka od nich i w rezultacie właściciel zmuszony samodzielnie starać się o utrzymaniu ich przy życiu co bardzo sporadycznie się udaje. Zbyt częste krycie kotek również nie jest zalecane, gdyż każda ciąża znacznie obciąża jej organizm, który ulega wyniszczeniu i w efekcie każdy nowy miot kociąt jest słabszy i mniej odporny, co odbija się na kociętach okresie całego ich życia.

Każdy hodowca, któremu leży na sercu dobro jego kotki oraz kociąt, bardzo starannie planuje każde krycie i bierze na siebie ogromną odpowiedzialność.

Myslę że się komus przyda
Temat: Tylosulfan.
TYLOSULFAN -
Jest to proszek do stosowania w wodzie do picia lub mieszania z paszą dla cieląt, świń,
kur, kaczek, gęsi, indyków, gołębi

Skład :
Tylosin tartrate 0,1 g.
Sulfadimidinum Natrium 0,4 g.
Massa pulvis ad 1,0 g.

Właściwości :
Tylozyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów stosowana wyłącznie w lecznictwie zwierząt. Tylozyna jest aktywna wobec drobnoustrojów z rodzaju Staphylococcus, Streptococcus, Diplococcus pneumoniae i Mycoplasma. Szczepy bakterii z rodzaju: Corynobacterium, Erysipalotrix rusiopathiae, Neisseria, Flavobacterium bacillus, Fusobacterium, Hemophilus i niektóre spirochety mogą być wrażliwe na działanie tylozyny.
Tylozyna po podaniu doustnym-bezpośrednio jak i z wodą do picia oraz karmą jest szybko wchłaniana i rozmieszczana po całym organizmie, osiągając wyższe stężenie w tkankach, aniżeli we krwi. Przemiany biologiczne tyrozyny zachodzą głównie w wątrobie, a metabolity niezależnie od drogi podania wydalane są z kałem. Sulfonamidy działają bakteriostatycznie.
Mechanizm działania sulfadimidyny jest związany z antagonizmem w stosunku do kwasu paminobenzoesowego (PABA), który uczestniczy w syntezie kwasu foliowego w komórce bakteryjnej.
Sulfadymidyna działa na drobnoustroje Gram-dodatnie i Gram-ujemne, jest aktywna wobec szczepów E.coli oraz takich bakterii jak: Shigella, Klebsiella, Proteus, Pasteurella (P.multocida i hemolytica), Streptococcus, Salmonella i Actinomyces. Sulfadymidyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego i po upływie 1-3 h w zależności od gatunku zwierząt osiąga poziom maksymalny we krwi. Przemiany metaboliczne zachodzą w wątrobie głównie w wyniku acetylacji. Metabolity wydalane są z moczem i niezależnie z kałem i żółcią.
Połączenie sulfadymidyny z tylozyną odznacza się korzystnym współdziałaniem przeciwbakteryjnym. Sulfadymidyna rozszerza zakres działania preparatu na większość drobnoustrojów Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Jednocześnie nie występuje odporność krzyżowa dla tych substancji czynnych.

Wskazania :
Mykoplazmozy, infekcje układu oddechowego, w tym powikłania pogrypowe i infekcje układu moczopłciowego, choroba obrzękowa i inne postacie kolibakteriozy.

Przeciwwskazania :
Uczulenie na tylozynę lub sulfonamidy, oporność bakterii na tylozynę lub sulfonamidy, upośledzenie czynności wątroby i nerek, stany odwodnienia, uszkodzenie układu krwiotwórczego.

Interakcje :
Działanie sulfadymidyny osłabia stosowanie środków miejscowo znieczulających (prokainy, tetracykliny). Stosowanie równolegle fenylobutazonu prowadzi do wypierania sulfadymidyny z połączeń z białkami.

Dawkowanie i stosowanie :
Proszek stosuje się doustnie po rozpuszczeniu w wodzie lub wymieszany z paszą.
Cielęta, świnie - 0,08-0,12 g/kg m.c 1 x dziennie; kury, indyki kaczki, gęsi, gołębie; z wodą do picia - 100,0 g/40 l (licząc na 1000 sztuk) 1 x dziennie.
Lek podawać nie krócej niż przez 3 dni. Preparat należy przygotować dwustopniowo. Najpierw rozpuścić nie więcej niż 1000 g na 1 litr wody. Otrzymany roztwór rozcięczyć wodą do właściwego stężenia.
Temat: 1

MIESZANKA SEROWA:

Składniki:- biały ser pełnotłusty 300 g
- glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
- mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
- mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
- Vitaral (Polfa) l drażetka

Uwagi:
Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku (kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego) albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe.

Przygotowanie:
Drażetkę Vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

--------------------------------------------------------------------------------

JAJKO NA TWARDO

Składniki:
- kurze jajo

Uwaga:
Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.

Przygotowanie:
Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

--------------------------------------------------------------------------------

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania.
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu wróblowych Passeriformes i grup fizjologicznie pokrewnych (dzięcioły Picidae, dudki Upupidae, jerzyki Apodidae, lelki Caprimulgidae, kukułki Cuculidae). Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

--------------------------------------------------------------------------------

Żywienie ptaków dorosłych:

Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.

Karmienie piskląt:

Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechowywać w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.


źródło

przejrzyj jeszcze posty Kaliny , która wyhodowała gołębia od jajka, które to znalazła Mama Pełka tutaj rozpoczyna się temat

pomyśł o dogrzewaniu pisklaka, wskazówki znajdziesz w postachTemat: wypadły pisklęta
Powinno być dobrze, może trochę należałoby uwidocznić pisklęta skoro nastąpiła taka transformacja gniazda, ważne by bylo ono w tym samym miejscu, na wszelki wypadek w załączeniu przepis na znaną od dawna i wypróbowaną mieszanka nabiałowa dla ptaków
pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
skopiowaną ze strony Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków:

"Andrzej G. Kruszewicz
Według J. Desselbergera i A. Kruszewicza, 1989, zmienione
"Hodowla ptaków ozdobnych, gatunki, pielęgnacja, choroby" str. 218,
MULICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2000

MIESZANKA SEROWA:

Składniki:
- biały ser pełnotłusty 300 g
- glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
- mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
- mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
- Vitaral (Polfa) l drażetka

Uwagi:
Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku (kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego) albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe.

Przygotowanie:
Drażetkę Vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

JAJKO NA TWARDO

Składniki:
- kurze jajo

Uwaga:
Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.

Przygotowanie:
Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania.
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu wróblowych Passeriformes i grup fizjologicznie pokrewnych (dzięcioły Picidae, dudki Upupidae, jerzyki Apodidae, lelki Caprimulgidae, kukułki Cuculidae). Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

Żywienie ptaków dorosłych:
Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.

Karmienie piskląt:
Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechowywać w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała. "
Pozdrawiam.Temat: Problem z pisklęciem
Witaj !
Dla pisklaka przygotuj pudełeczko wyścielone ręcznikiem papierowym.
Jesli chodzi o karmienie, to najlepsza jest mieszanka nabiałowa - przepis i jak nia karmić ponizej. Dodam jeszcze, że koniecznie jest pojenie pisklaka 3% roztworem glukozy z woda. Jesli nie masz glukozy, to może byc sama woda.

Mieszanka nabiałowa dla ptaków
pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej

Mieszanka serowa

Składniki:
- biały ser pełnotłusty 300 g
- glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
- mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
- mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
- Vitaral (Polfa) l drażetka

Uwagi:
Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku (kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego) albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe.

Przygotowanie:
Drażetkę Vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

JAJKO NA TWARDO

Składniki:
- kurze jajo

Uwaga:
Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.

Przygotowanie:
Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania.

Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu wróblowych Passeriformes i grup fizjologicznie pokrewnych (dzięcioły Picidae, dudki Upupidae, jerzyki Apodidae, lelki Caprimulgidae, kukułki Cuculidae). Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

Karmienie piskląt:
Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechowywać w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.
_________________
Klub CiconiaTemat: Pomocy! Znalezione pisklę!
Witaj avis90, ten ptaszek to najpewniej drozd śpiewak.
To przepis na miesznkę serową wg pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
:


Składniki:
- biały ser pełnotłusty 300 g
- glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
- mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
- mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
- Vitaral (Polfa) l drażetka

Uwagi:
Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku (kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego) albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe.

Przygotowanie:
Drażetkę Vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

JAJKO NA TWARDO Składniki:
- kurze jajo
Uwaga:
Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.
Przygotowanie:
Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania.
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadoernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu wróblowych Passeriformes i grup fizjologicznie pokrewnych (dzięcioły Picidae, dudki Upupidae, jerzyki Apodidae, lelki Caprimulgidae, kukułki Cuculidae). Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

Żywienie ptaków dorosłych:
Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.

Karmienie piskląt:
Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechowywać w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.


W poprzednie wakacje też miałam do czynienia ze śpiewakiem, ale pokiereszowanym przez kota. Był wtedy jeszcze bardzo mały i nieopierzony. Twój jest starszy i za niedługo, o ile nie ma poważniejszych obrażeń powinien być gotowy do wypuszczenia. Ważne aby w miarę możliwości unikać z nim kontaktu (choć to trudne, ograniczyć go do karmienia), żeby zbytnio nie przyzwyczaił się do ludzi. Trzymam kciuki.
PowodzeniaTemat: Ptaszek znaleziony na działce
Za późno trafiłam na ten wątek :(
Ptaszek wygladał mi na młodego drozda, kosa.

Takich ptaków nie na leży zabierać, można wynieść poza teren działki i rodzice je znajdą. Sama miałam dwa lata temu przemarsz młodych drozdów przez działkę - w sumie przemaszerowały przez cztery działki i udało mi się je uchronić przed moim kotem.

A co karmienia jak już jednak się zabierze takiego malucha - można karmić mieszanką serową (podaję za Kruszewiczem)
Mieszanka nabiałowa dla ptaków pomysłu J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
(wg Borzemskiej W. B. i wsp., 1989)

1. MIESZANKA SEROWA
biały ser pełnotłusty 300 g
glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
mąka ryżowa 15 g (l łyżka stołowa)
mąka kukurydziana 12 g (l łyżka stołowa)
vitaral (Polfa) 1 drażetka

Uwagi: Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny; najlepiej nadaje się do tego celu ser wiejski. Mąkę ryżową można zastąpić kleikiem ryżowym w proszku1 albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie można zastąpić analogicznymi preparatami przeznaczonymi dla drobiu, zawierającymi sól kuchenną, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe

Przygotowanie: Drażetkę vitaralu rozetrzeć na miałki proszek (uprzednio zmyć polewę). Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać (aby równomiernie rozprowadzić witaminy), aż do uzyskania zhomonizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję miękkiej plasteliny (w razie konieczności można ją zagęścić mąką kukurydzianą). Mieszankę umieścić w naczyniu szklanym i mocno ubić. Zamrożenie (-10°C) świeżej mieszanki na kilka godzin zwiększa jej trwałość (zapobiega fermentacji). W chłodni (4°C) można ją przechowywać przez 7 dni; w temperaturze pokojowej zachowuje dostateczną świeżość mniej więcej przez 12 godzin.

2. JAJKO NA TWARDO
Uwaga: Białko i żółtko zawsze w proporcji 2:1.
Przygotowanie: Jajko gotować 6-8 minut (nie dłużej!) i ostudzić w temperaturze pokojowej.

Przeznaczenie mieszanki nabiałowej i zasady jej stosowania
Optymalny pokarm zastępczy dla dorosłych ptaków owadożernych oraz do wychowu piskląt wszystkich krajowych gatunków z rzędu Passeriformes2 i grup fizjologicznie pokrewnych (Picidae, Upupidae, Apodidae Caprimulgidae, Cuculidae)3 Pokarm podstawowy do wychowu piskląt gołębi i kuraków. Pokarm dodatkowy dla dorosłych ziarnojadów.

Żywienie ptaków dorosłych: Z mieszanki serowej sporządzić kuleczki proporcjonalne do rozmiarów ptaka (np. dla drozda wielkości ziarna grochu, dla pokrzewki wielkości ziarnka pieprzu); jajko rozdrobnić na porcje analogicznej wielkości. Pojemnik pokarmowy napełnić kuleczkami i jajkiem w proporcji 5:1. Dodatkowo podawać świeżą, siekaną sałatę (uprzednio dokładnie wymytą) oraz — stosownie do specyfiki gatunku — odpowiednie produkty roślinne.

Karmienie piskląt: Do mieszanki serowej dodać drobno posiekane jajko w proporcji 3:1. Dokładnie wymieszać, sporządzić kuleczki odpowiedniej wielkości i podawać je za pomocą patyczka lub pesety (pokarm wkładać głęboko do przełyku). Pisklęta i podloty karmić mniej więcej co godzinę ad libitum. Po każdym karmieniu poić pipetką, po kwadransie ewentualnie dopoić. Mieszankę serową z jajkiem przechować w chłodni (4°C) do 12 godzin; w temperaturze pokojowej jest nietrwała.

1 Uwaga: kleik jest o połowę lżejszy od mąki, więc l łyżka mąki ryżowej = 2 łyżki suchego kleiku ryżowego
2Wróblowe (śpiewające).
3 Dzięcioły, dudki, jerzyki, lelki, kukułki.

(Hodowla ptaków ozdobnych ; A.Kruszewicz; str. 218)

Poza tym można podawać gotowany bez soli makaron, kawałeczki gotowanego mięsa.

Strona 1 z 2 • Zostało znalezionych 84 postów • 1, 2


 Menu
 : Strona Główna
 : Preparat do mycia silnika
 : preparat Inneov sońce
 : preparat na twarde odciski
 : preparaty na wypadające włosy
 : preparaty wybielające zęby
 : preparaty ziołowe na wrzody
 : Preparat Evra
 : preparat krzemu
 : Preparaty antynikotynowe
 : Preparaty Herbalife apteki wykaz
chlodzenie silnika wymiennik plytowy
projektowanie sadzawek i oczek wodnnych
podstrona 1380
Amanda Heath [Wrath MC 01] Sleepless Nights (epub)
bateria do mpower
termowlacznik wentylatora chlodnicy punto
Hasbro Nerf N-Strike Elite Kamizelka + 24 Naboje A0250
gramatyka polska przez jakie h pisze się
jak uszyć firanke3F
dziewczyna o perlowych wlosach chwyty
Link
 . : : .
Powered by Wordpress | Designed by Elegant WPT